Sultys

Vaisių ir daržovių natūraliai spaustos sultys yra netik skanu, bet ir sveika. Jose esantys vitaminai ir medžiagos stiprina mūsų organizmą, jo atsparumą aplinkos sąlygoms, imunitetą. Tokia abstrakti tiesa mums yra skiepijama nuo pat ankstyvos vaikystės. Visgi, pastaraisiais metais spaudoje pasirodė nemažai prieštaringų straipsnių, kuriuose teigiama, kad kai kuriais atvejais sultis reikia gerti labai “atsargiai”, nedideliais kiekiais, kad ne visos sultys gali tikti mūsų organizmui ir tt.
Visų pirma, yra nemažai nuomonių, kad žmonėms geriausiai valgyti (tuo pačiu ir gerti sultis) vaisius, daržoves tik tas, kurios auga tame krašte. Vadinasi, mums, lietuviams tokių pamėgtų vaisių sultys, kaip bananų, apelsinų, ananasų nėra rekomenduotinos. Šioje vietoje būtų galima dėti didelį klaustuką, nes minėtų sulčių nevengia ir rekomenduoja Lietuvos sveikatos specialistai.
Taip pat yra nemažai nuomonių, kad reikia riboti išgeriamų sulčių kiekį vienu metu. Ypatingai tų, kurių sudėtyje yra daug veikliųjų medžiagų. Tokių “sočių” sulčių rekomenduojama vienu metu išgerti 50 ml, nes paprasčiausiai esant didesniam kiekiui organizmas nespėja naudingų medžiagų įsisavinti.
Esant vežiniams susirgimams per didelis sulčių vartojimas netgi gali paspartinti navikų augimą. Kovojantiems su šia liga žmonėms kur kas vertingiau valgyti daugiau šviežių vaisių ir daržovių, nes tuomet jie su tomis pačiomis, tik mechaniškai neapdorotomis sultimis, kartu gaus daug naudingos ląstelienos.
Maišyti daržovių ir vaisių sultis taip pat reikėtų atsargiai. Tai yra įsigilinus ar tokio mišinio sąveikoje neatsiranda žalingų junginių.
Bioaktyvios sultys. Sultys, kurių sudėtyje yra bioaktyvių medžiagų, vadinamųjų iridoidų, o jų vartojimas gali ne tik sustiprinti organizmą, bet ir išspręsti tam tikras sveikatos problemas. Bent jau taip teigia šių sulčių gamintojai. Štai keletas populiariausių bioaktyvių vaisių sulčių: